ابزارانفارسیانگلیسی
تلگرام03136411197
اینستاگرام
تجیهزات تست » تست آب /مایعات » هدایت سنج الکتریکی آب

هدایت سنج الکتریکی آب
Water Electrical Conductivity meter

رسانائی سنج محلولاز هدایت سنج آب برای اندازه گیری هدایت الکتریکی یا EC استفاده میشود . در اندازه گیری هدایت الکتریکی مایع روش پتانسومتری به کمک چهار الکترود که جنس الکترودها معمولا پلاتین است متداول است . در حقیقت یک رسانایی سنج الکتریکی (EC meter) میزان رسانایی الکتریکی در یک محلول را اندازه می‌گیرد. این دستگاه کاربردهای متعددی در تحقیقات و مهندسی دارد و اغلب در هیدروپونیک، آکواکالچر، آکواپونیکس و سیستم‌های آب تازه برای نظارت بر میزان مواد غذایی، نمک‌ها یا آلاینده‌ها در آب استفاده می‌شود.

رسانایی متر به ما اجازه می دهد تا سطح رسانایی را در محلول ها اندازه گیری کنیم. رسانایی توانایی مواد (محلول ها، فلزات یا گازها) برای عبور جریان الکتریکی است. در حالی که همه مواد دارای توانایی عبور جریان الکتریکی هستند، درجه چنین توانایی می تواند متفاوت باشد. موادی که محلول های آبی رسانا دارند الکترولیت نامیده می شوند. این الکترولیت ها وقتی در آب حل می شوند قادر به تجزیه به یون ها هستند و در نتیجه یون های آزاد در محلول ایجاد می کنند. اسیدها، بازها و نمک ها نمونه هایی از الکترولیت ها هستند. موادی که محلول‌های آبی غیر رسانا دارند، غیرالکترولیت نامیده می‌شوند. این مواد اغلب از پیوندهای کووالانسی تشکیل شده اند و به عنوان مثال می توان به ترکیبات حاوی کربن، چربی و قند اشاره کرد.
الکترولیت

محلول هایی با غلظت یون های بالا رسانایی بالایی از خود نشان می دهند. از سوی دیگر، محلول‌هایی با غلظت کم یون‌ها منجر به خواندن رسانایی کمی می‌شوند. چند عاملی که بر اندازه‌گیری رسانایی تأثیر می‌گذارند دما، غلظت یون‌ها و ماهیت یون‌های موجود در محلول هستند.

شکل با سه مثال مختلف معنای رسانایی را نشان می دهد. ماده غیر الکترولیت، اتانول، یون های آزاد در محلول تولید نمی کند و بنابراین نمی تواند الکتریسیته را هدایت کند. کلرید پتاسیم (KCl) یک الکترولیت قوی است که به طور کامل در آب یونیزه می شود، بنابراین دارای رسانایی بالایی است. اسید استیک یک الکترولیت ضعیف است که به طور کامل در آب یونیزه نمی شود و مقدار کمی الکتریسیته را هدایت می کند.

کاربرد هدایت سنج

اندازه‌گیری‌های رسانایی در بسیاری از جنبه‌های زندگی مهم هستند، نه فقط در تحقیقات علمی. رسانایی متر به طور گسترده در مناطقی مانند تصفیه آب و صنایع کشاورزی استفاده می شود. در اینجا چند نمونه از کاربرد سنج رسانایی موجود در زندگی واقعی آورده شده است:

 

  1. برای ارزیابی کیفیت آب استفاده می شود - آیا آب قابل شرب است یا قابل استفاده برای آبیاری/صنعت؟
  2. اندازه گیری کیفیت آب در تاسیسات فاضلاب برای تصفیه - اندازه گیری خوردگی و غیره
    پایش آلودگی آب
  3. اندازه گیری شوری آب های سطحی - مهم برای حیات وحش، گیاهان آبزی و کشاورزی
  4. ارزیابی خلوص آب مورد استفاده در مواد دارویی، آرایشی، مواد غذایی و غیره

کانداکتیویتی متر چگونه کار می کند؟

رسانایی یک محلول را می توان با اعمال یک جریان الکتریکی متناوب به دو الکترود موجود در پروب اندازه گیری کرد. در حالی که این جریان الکتریکی به محلول اعمال می شود، کاتیون ها (یون های دارای بار +) به سمت الکترود منفی و آنیون ها (یون های دارای بار -) به سمت الکترود مثبت حرکت می کنند. این حرکت یون ها منجر به رسانایی محلول می شود.

    محصولات پر طرفدار
ترمومتر لیزری

ترمومتر لیزری آلمانی با ترموکوپل خارجی K ابزار 1725

لول سوئیچ پره ای

کنترلر سطح/ لول سوئیچ پره ای مواد جامد و پودری مدل 1872

ترمومتر دو لیزر

ترمومتر صنعتی دو لیزر ابزار1727

رکوردر دما ترموکوپل

رکوردر دما 12 کانال ترموکوپل ابزار 1189