ابزارانفارسیانگلیسی
تلگرام03136411197
اینستاگرام
دانلودها » مقالات » ابزار دقیق » انواع پرشر سوئیچ

انواع پرشر سوئیچ

 

پرشر سوئیچ یا کنترلر فشار یکی از رایجترین تجهیزات کنترلی در صنعت و سایر موارد نظیر ساخت تجهیزی وابسته به سیال تحت فشار میباشد که به کمک آن میتوان فشار وارد شده به یک سیال نظیر مایعات و گازها را کنترل نمود . ساده ترین شکل یک سوئیچ فشار قادر به باز و بسته کردن یک کنتاکت همزمان با افزایش کاهش فشار از حد مشخص می باشد .

سوئیچ های فشار در از نقطه نظر کاربرد در مدلهای های الکترومکانیکی و مدل های الکترونیکی یا دیجیتال طراحی گردیده اند که در زیر به توضیج این مطلب میپردازیم .

پرشر سوئیچ الکتومکانیکی :

اساس کار کنترلرهای فشارمکانیکی شبیه گیجهای فشار عقربه ای و عموما از مدلهای زیر تشکیل شده اند :

Image result for diaphragm pressure switch

سوئیچ های دیافراگمی : از دیافراگم فلزی مهر و موم شده به کمک جوش استفاده می کنند تا سوئیچ را تحریک کنند. آنها دارای فشار عملیاتی تا 150 پدیده فشار و دقت به ± 0.5٪ است.

 

کنترلر فشار بوردنی مانواستات

پرشر سوئیچ های بوردونی : از یک لوله شکل سی انگلیسی یا Bourdon تشکیل شده است که با جابجایی این لوله بوردون برای تحریک و جابجایی سوئیچ استفاده می کند. فشار عملیاتی از 50 تا 18000 psi و دقت 0.5٪ ± است.

 

پرشر سوئیچ پیستون دیافراگمی

نوع دیگر سوئیچ های فشاری یا پرشر سوئیچ از نوع پیستون دیافراگم با دیافراگم الاستیک ساخته شده است که بر روی یک پیستون عمل می کند. سپس پیستون سوئیچ را فعال می کند. فشار کاری آنها از خلاء تا 1600 psi و دقت ± 0.2٪ است.

 

پرشر سوئیچ پیستونی

سوئیچ های پیستونی نوع دیگری است که یک پیستون را برای فعال کردن سوئیچ به کار می برند. فشار عملیاتی آنها 12000 psi است و دقت آنها ± 0.2٪ است و بیشتر در صنایع هیدرولیک مورد استفاده قرار میگیرد .

پرشر سوئیچ اختلاف فشار

سوئیچ فشار دیفرانسیل یا اختلاف فشار ممکن است یک سنسور دیافراگم، فلزی یا الاستومری داشته باشد. آنها دو ورودی فشار دارند، یکی برای فشار بالا و پایین روند. سنسور اختلاف فشار بین دو منبع را تشخیص می دهد و کلید را فعال می کند.

 

 

نوع دیگر کنترلر فشار نوع حالت جامد (solid state ) و دیجیتال است که میتواند یک یا چند نقطه سوئیپرشر سوئیچ دیجیتالچ داشته باشد. پرشر سوئیچهایی از این دست نه تنها مدار کنترل با باز و بسته کردن مدار در زمان فشار زیاد و یا کم فشار را کنترل میکنند بلکه در مدلهایی شامل صفحه نمایش دیجیتال و خروجی آنالوگ و دیجیتال هستند . اکثر مدل های فعلی به طور کامل قابل برنامه ریزی هستند و می توانند با یک PLC یا کامپیوتر ارتباط برقرار کنند. سوئیچ فشار حالت جامد طیف گسترده ای از فشار عملیاتی و فرکانس پاسخگویی است. آنها با مقاومت دقیق ± 0.25٪ به ضربه و لرزش بسیار مقاوم هستند. در مقایسه با سوئیچ فشار الکترومکانیکی، طول عمر آنها بسیار طولانی است.

 


پرشر سوئیچ