ابزارانفارسیانگلیسی
تلگرام03136411197
اینستاگرام

اسکادا
SCADA

SCADA مخفف Supervisory Control And Data Acquisition یا اسکادا مدرن ترین روش کنترل و نظارت و ثبت اطلاعات سیستمهای اتوماسیون صنعتی است که به وسیلۀ مجموعه ای از PLC ها و DCS و سنسور های هوشمند به همراه ایستگاه های RTU و شبکه های مختلف صنعتی و کامپیوتر های هاست و سرور ایجاد میشود. در سیستمهای اسکادا شما میتوانید نظارت و حتی کنترل منطقی خود را در هر کجا که این امکان برای شما تعریف شده باشد داشته باشید حتی در محلی خارج از کارخانه یا محیط صنعتی . بله این مکانیزم مدرن مرهون پیشرفته ترین تحولات به دست آمده در زمینۀ دانش ارتباطات و کامپیوتر و همچینن میکروپروسسورها در سنسورهای امروزی است .

اسکادا

مفهوم اسکادا در عملکردهای کنترلی

سطوح اصلی عملکرد یک عملیات کنترل در پروسه کنترل تولید

 

ویژگی کلیدی سیستم SCADA توانایی آن برای انجام یک کار نظارتی بر روی انواع دیگر دستگاه های اختصاصی است. نمودار همراه، یک مدل کلی است که سطوح کاربردی تولید را با استفاده از کنترل کامپیوتری نشان می دهد. با اشاره به نمودار

 

اسکادا

 

 1. سطح 0 حاوی دستگاه های زمینه مانند سنسور جریان و دما و عناصر کنترل نهایی، مانند شیرهای کنترل است.

  سطح 1 شامل ماژول های ورودی / خروجی صنعتی (I / O) و پردازنده های الکترونیکی توزیع شده مرتبط می باشند.

  سطح 2 حاوی رایانه های نظارت است که اطلاعات را از گره های پردازنده در سیستم جمع می کند و صفحه نمایش های کنترل اپراتور را فراهم می کند.

  سطح 3 سطح کنترل تولید است که مستقیما فرآیند را کنترل نمی کند بلکه مربوط به نظارت بر تولید و اهداف است.

  سطح 4 سطح برنامه ریزی تولید است.

سطح 1 شامل کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی (PLC ها) یا واحد های ترمینال دور یا ریموت ترمینال (RTU) می باشد.
سطح 2 حاوی نرم افزار SCADA و پلت فرم محاسباتی است. نرم افزار SCADA تنها در این سطح نظارت وجود دارد، زیرا فعالیت های کنترل شده توسط RTU ها یا PLC ها به طور خودکار انجام می شود. توابع کنترل SCADA معمولا به بررسی سطح یک و یا نظارت محدود می شوند. به عنوان مثال، یک PLC می تواند جریان آب خنک کننده را از طریق بخشی از یک فرآیند صنعتی بر روی نقطه تنظیم ست شده کنترل کند، اما نرم افزار سیستم SCADA به اپراتورها اجازه می دهد که مقادیر تعیین شده برای جریان را تغییر دهند. SCADA همچنین امکان شرایط زنگ خطر یا آلارمها مانند افت جریان یا درجه حرارت بالا را برای نمایش و ضبط فراهم می کند. لوپ کنترل با توجه به فیدبک و بازخورد به طور مستقیم از RTU یا PLC کنترل می میشود ، اما نرم افزار SCADA عملکرد کلی حلقه را نظارت می کند.
سطوح 3 و 4 به طور سنتی در کنترل فرآیند نیستند، اما کنترل و برنامه ریزی تولید در آن صورت می گیرد.

بدست آوردن داده ها در سطح RTU یا PLC آغاز می شود و شامل خواندن اطلاعات ابزار دقیق و گزارش وضعیت تجهیزات است که در صورت نیاز به SCADA سطح 2 می باشد. داده ها سپس کامپایل شده و فرمت شده اند به طوری که اپراتور اتاق کنترل با استفاده از HMI (رابط ماشین انسان) می تواند تصمیمات نظارتی را برای تنظیم یا رد کنترل های معمولی RTU (PLC). داده ها همچنین میتواند به صورت تاریخچه از عملکرد ذخیره گرددکه اغلب بر اساس یک سیستم مدیریت پایگاه داده امکان بررسی روند و حسابرسی تحلیلی، بررسی گردد .

سیستم های SCADA معمولا از یک پایگاه داده تگ استفاده می کنند که حاوی عناصر داده ای به نام تگ ها یا نقاط است که مربوط به ابزار دقیق یا اکچوئیتور ها در سیستم کنترل بر اساس نمودار ها و نقشه ابزار دقیق سیستم است. داده ها در برابر این مرجع های کنترل کننده فرایند کنترل منحصر به فرد ذخیره میگردند .

 

  محصولات پر طرفدار
ترمومتر لیزری

ترمومتر لیزری آلمانی با ترموکوپل خارجی K ابزار 1725

لول سوئیچ پره ای

کنترلر سطح/ لول سوئیچ پره ای مواد جامد و پودری مدل 1872

ترمومتر دو لیزر

ترمومتر صنعتی دو لیزر ابزار1727

رکوردر دما ترموکوپل

رکوردر دما 12 کانال ترموکوپل ابزار 1189