ابزارانفارسیانگلیسی
تلگرام03136411197
اینستاگرام
تجیهزات تست » تست بازرسی فنی

تست بازرسی فنی
Inspection Test

تست بازرسی فنی

  بازرسی فنی شامل انجام تستهای متنوع غیرمخرب و مخرب است نظیر تستهای آلتراسونیک ، مایعات نافذ ،ذرات مغناطیسی ،رادیوگرافی صنعتی ،بازرسی چشمی ،ادی کارنت ، مادون قرمز یا اینفرارد و .... میباشد که جهت یافتن عیوب سطحی و زیر سطحی در تجهیزات آهنی و غیر آهنی ، مخازن ، خطوط لوله وجوش ، استراکچرهای فلزی ، قطعات ریخته گری شده ، شفتها ،انواع گیربکس ها ،بدنه و فونداسیون تجهیزات با دمای بالا،بدنه و روتور و تیغه توربین های بخار و گازی و انواع پمپ و کمپرسورهای گریز از مرکز ، همچنین ناوگان و تجهیزات دریایی و هوایی و سایر موارد دیگر کاربرد دارد و بر اساس استانداردهای ASME, ASTM, API, AWS صورت میپذیرد . از این قبیل تستهای میتوان برای  تعیین میزان خوردگی و ضخامت سنجی در بدنه مخازن ، لوله ها و سایر استراکچرهای فلزی و غیر فلزی استفادۀ کرد .

تست غیر مخرب

تست ادی کارنت eddy currentمعمولا در صنعت و ساخت تجهيزات همچنين در بازرسي و کنترل کيفيت ( خصوصاً در جوش فلزات ) از آزمونهائي به نام NDT که مخفف Non Destructive Test به معني تستهاي غير مخرب استفاده ميکنند . امروزه دامنه استفاده از NDT بسيار گسترده گشته و نقش مهم و حياتي در پي بردن به کيفيت عملکرد و ساختار اجزاء يک سيستم دارد . متخصصين و مهندسان تستهاي غير مخرب از روشها و تکنيک هاي مختلف جهت تشخيص و تشريح وضعيت مواد ، ضايعات و خوردگي هائي که ممکن است در آينده موجب خسارات جبران ناپذيري گردد استفاده ميکنند .
تست غير مخرب به شما اجازه ميدهد بدون اينکه قطعه مورد بازرسي آسيب ببيند با استفاده از تکنولوژي هاي مختلف عيوب آن را تشخيص داد. در زير به برخي از معروفترين تکنيکهاي بازرسي فني و کنترل کيفيت اشاره ميگردد :
بازرسي چشمي يا Visual Inspection
تست مغناطيس Magnetic Testing يا MT
تست ماده نافذ Penetrant Testing يا PT
تست جريان گردابي Eddy Current Testing يا ET
تست راديوگرافي Radiography
تست آلتراسونيک Ultrasonic Testing

تست غیر مخرب