ابزارانفارسیانگلیسی
تلگرام03136411197
اینستاگرام
ابزار دقيق » مبدل » مبدل جریان فشار

مبدل پی تو آی
P/I Transducer

مقدمه

مبدل I/Pمبدلهای فشار به جریان P/I یا پی تو آی شبیه به ترانسمیتر های فشار وظیفه تبدیل کمیت فیزیکی فشار به کمیت الکتریکی جریان یا ولتاژ را به عهده دارند . از تفاوتهای عمدۀ این تجهیز با ترانسمیترها مکانیزم عملکرد آن میباشد که بر خلاف ترانسمیتر های فشار که از یک سنسور پیزو الکتریک و یا سرامیکی متصل به استرین گیج برای اندازه گیری فشار استفاده میکنند در مبدل یا ترانسدیوسر پی تو آی P/I از با استفاده از یک بلوز که یک سنسور المنت مکانیکی شبیه به آکاردئون است فشار به حرکت مکانیکی تبدیل میشود .

مکانیزم عملکرد پی تو آی

بلوز: یکی از انواع دستگاه‌های اندازه‌گیری فشار است. آنها عناصری هستند که بر اساس فشار اعمال شده منبسط می شوند. بر اساس جابجایی می توانیم فشار را اندازه گیری کنیم.

در ادامه از طریق یک LVDT که مخفف ترانسفور دیفرانسیل متغیر خطی (LVDT)اسو بر اساس اصل القای متقابل کار می کند. در LVDT سه کویل وجود خواهد داشت. سیم پیچ اولیه به یک منبع انرژی متصل می شود و کویل های ثانویه به صورت مخالف و سری متصل می شوند.این تغییر خطی به صورت سیگنال الکتریکی جریان یا ولتاژ در خروجی فرستاده میشود . به این صورت که در موقعیت اولیه، ولتاژ القایی صفر خواهد بود. اگر هسته جابجا شود، به دلیل اندوکتانس، ولتاژ به سیم پیچ ها القا می شود و در نتیجه جریان ایجاد می شود. این مکانیزم از دقت و سرعمکانیزم عملکرد پی تو آیت لازم برای تبدیل پالس فشاری به پالس الکتریکی در سیستمهای پنوماتیکی کابرد دارد و مطمئنا با سنسور یا ترانسمیتر فشار یا به چنین دقتی نمیتوان رسید .همانطورکه در شکل مشخص است اولین فشار ورودی به Flapper- Nozzle وارد میشود که از طریق یک لوله تامین می شود و آن فشار به عنوان ورودی به بلوز داده می شود. این بلوز به هسته LVDT متصل می‌شوند.هنگامی که فشار به بلوز اعمال می‌شود، منبسط میشود، بنابراین هسته جابجا می‌شود و ولتاژ بر روی سیم‌پیچ‌های ثانویه LVDT القا می‌شود.

با القای ولتاژ، جریان از سیم پیچ عبور می کند. این جریان متناسب با فشار ورودی اعمال شده است. بنابراین فشار به جریان معادل تبدیل می شود. و در نهایت در مقایسه با مقادیر استاندارد، می توانیم 3-15 P.S.I فشار را به 4-20 میلی آمپر جریان تبدیل کنیم.

کاربرد این تجهیز در تبدیل سیگنالهای فشاری که معمولا در محدودۀ 3 تا 15 psi هستند میباشد .این مبدلها بایستی از دقت بالا و قابلیت تنظیم zero و span برخوردار باشند . معمولا مبدلهای فشار به جریان را در نمونه های قابل نصب بر روی ریل و یا نصب بر روی تابلو به کمک پیچ میسازند .

پی تو آی پیشنهادی


پی تو آی ساخت کمپانی ام سیستم ژاپن ریل مانت پی تو آی ژاپنی


از ویژگیهای بارز این تجیهز در انتخاب بایستی به موارد زیر اشاره کرد

  1. مقدار فشار ورودی و واحد آن
  2. نوع و رنج خروجی
  3. نحوه اتصال
  4. نوع تغذیه
  5. دقت و تکرارپذیری مبدل

 

انواع ترانسدیوسرهای پنوماتیکی