ابزارانفارسیانگلیسی
تلگرام03136411197
اینستاگرام

مولتی متر
multimeter

مولتی مترمولتي متر (multimeter ) يا مولتي تستر (multitester) ابزار دقيق الکترونيکي است که در نمونه‏هاي معمول براي اندازه‏گيري مقادير ولتاژ ، آمپر ، اهم مورد استفاده قرار ميگيرد و در نمونه هاي کاملتر امکاناتي نظير اندازه گيري ظرفيت خازن ، تشخيص پايه هاي ديود و ..به آن اضافه شده است . به طور کلي به دو دسته آنالوگ و ديجيتال تقسيم ميگردنند. اين تجهيز هم به صورت دستي يا هندهلد و هم به صورت ميزي يا دسکتاپ و با دقتهاي متفاوت به فروش ميرسد. از مولتي متر به صورت گسترده براي عيب يابي و نصب تجهيزات الکترونيکي و برقي در صنايع و آزمايشگاهها و ... استفاده ميکنند .
مولتي مترهاي موجود در بازار در سطح وسيعي از امکانات و از نمونه هاي کم دقت و ارزان زير ده هزار تومان تا نمونه مدلهاي حرفه‏اي ، دقيق و صنعتي بيش از 5 ميليون ميتوان بسته با کاربرد خود فراهم آوريد .

اهمیت مولتی متر در صنعت به دلیل وجود خطرات برقی در صنایع مختلف و نیاز به اندازه‌گیری دقیق ولتاژ، جریان و مقاومت در مدارهای برقی است. مثلاً در صنعت برق و الکترونیک، مولتی متر برای بررسی ولتاژ و جریان در مدارهای الکتریکی و اندازه‌گیری مقاومت در اتصالات برقی استفاده می‌شود. همچنین، در صنعت خودروسازی و مکانیک، مولتی متر برای بررسی ولتاژ و جریان در مدارهای برقی خودرو و اندازه‌گیری مقاومت الکتریکی در اتصالات و قطعات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به اهمیت مولتی متر در صنعت، توسعه و بهبود این ابزارها در راستای دقت و کارایی بیشتر به عنوان یک اولویت مهم در صنایع مختلف مورد توجه واقع شده است. در نتیجه، استفاده از مولتی مترهای پیشرفته با قابلیت‌های اندازه‌گیری دقیق‌تر و نمایش آسان‌تر اطلاعات برای تعمیرات و نگهداری دستگاه‌های برقی و الکترونیکی، مهم و ضروری است.

مولتی مترها در انواع مختلفی از جمله دیجیتالی، آنالوگ و خودکار تولید می‌شوند. در ادامه توضیح مختصری درباره هر کدام ارائه می‌شود:

 1. مولتی متر دیجیتالی: در این نوع مولتی متر، اندازه‌گیری ها بصورت دیجیتال (رقمی) و با استفاده از یک الکترونیک دیجیتالی انجام می‌شود. این نوع مولتی متر به دلیل دقت بالا و عملکرد برتر در برابر تداخلات الکترومغناطیسی بیشتر استفاده می‌شود. همچنین، این نوع مولتی مترها دارای قابلیت هایی همچون نمایش دادن مقادیر تراکم جریان، پرش‌های نمایشی و توانایی اندازه گیری خودکار برای بعضی مدل ها است.

 2. مولتی متر آنالوگ: در این نوع مولتی متر، نشانگرها بصورت آنالوگ و با استفاده از یک سیستم الکترومکانیکی عمل می‌کنند. این نوع مولتی متر به دلیل سادگی و کارکرد بدون نیاز به باتری، در برخی کاربردها استفاده می‌شود. اما، دقت این نوع مولتی مترها به دلیل تاثیرات تداخلات الکترومغناطیسی پایینتر است.

 3. مولتی متر خودکار: این نوع مولتی متر، قابلیت انتخاب تنظیمات مناسب جهت اندازه‌گیری را به طور خودکار داراست. به عبارت دیگر، مولتی متر خودکار با انتخاب یک ولتاژ یا یک محدوده جریان به طور خودکار به محدوده مناسب تنظیم خواهد شد. این نوع مولتی متر در برخی کاربردهای خاص مانند کنترل کیفیت در صنایع الکترون

تعداد زیادی شرکت در زمینه تولید مولتی متر وجود دارند، اما برخی از معروف‌ترین شرکت‌های تولید کننده مولتی متر عبارتند از:

 1. Fluke
 2. Agilent
 3. Keysight Technologies
 4. Tektronix
 5. Extech
 6. Amprobe
 7. Brymen
 8. Uni-Trend
 9. Mastech
 10. Hioki

لازم به ذکر است که این فهرست کامل نیست و شرکت‌های دیگری نیز در این زمینه فعالیت می‌کنند.

  محصولات پر طرفدار
ترمومتر لیزری

ترمومتر لیزری آلمانی با ترموکوپل خارجی K ابزار 1725

لول سوئیچ پره ای

کنترلر سطح/ لول سوئیچ پره ای مواد جامد و پودری مدل 1872

ترمومتر دو لیزر

ترمومتر صنعتی دو لیزر ابزار1727

رکوردر دما ترموکوپل

رکوردر دما 12 کانال ترموکوپل ابزار 1189