ابزارانفارسیانگلیسی
تلگرام03136411197
اینستاگرام
ابزار دقيق » سطح سنج » سطح سنج اولتراسونیک

سطح سنج اولتراسونیک
Ultrasonic level meter

لول ترانسمیتر آلتراسونیک سطح سنجهای اولتراسونیک (Ultrasonic Level meter) به روش غیر تماسی به شما امکان سطح سنجی در محیطهای انفجاری و شرایطی که محیط خورنده باشد میدهد . این سطح سنجها با ارسال پالسهای صوتی و دریافت انعکاس همان پالس و مقایسه سرعت رفت و برگشت آن با توجه به مشخص بودن سرعت صوت در محیط به راحتی و با دقت قابل توجه در حدود چندین میلیمتر میتوانند ارتفاع سطح مخازن را حتی تا طولهای 15 متر یا بیشتر اندازه گیری کنند . از دیگر مزایای استفاده از این نمونه سطح سنجها ، امکان ارسال سیگنال 4 تا 20 میلی آمپر به اتاق کنترل و جهت مانیتورینگ یا رکورد گیری میباشد . در نمونه های کامل این تجهیز خروجی سنسور به یک پانل کنترل نصب شده و از طریق این پانل که در قست پائین مخزن نصب میگردد علاوه بر ارسال خروجی جریان میتوانید خروجی های رله جهت آلارم یا کنترل و همچنین خروجی RS485 جهت ارسال اطلاعات از طریق کامپیوتر بگیرید . در انتخاب سطح سنج یا لول متر اولتراسونیک به موارد زیر توجه فرمائید .

سنسورهای اولتراسونیک برای اندازه گیری سطح مایعات و جامدات استفاده می شوند، اما برای محصولات کف آلود یا غبارآلود که امواج را دچار نویز می کنند، مناسب نیستند. این سنسورها به تغییرات دما نیز حساس هستند و برای دماهای بالا و فشارهای بالا مناسب نیستند.

مکانیزم کاری

سنسورهای سطح آلتراسونیک از یک فرستنده و گیرنده صوتی (ترانسدیوسر) استفاده می‌کنند. فرستنده امواج آلتراسونیکی را به سمت سطح سیال یا جامد مورد نظر پرتاب می‌کند و سپس گیرنده این امواج پس از برخورد با سطح و بازتاب به سمت سنسور را دریافت می‌کند. با محاسبه زمان سپری شده از لحظه فرستادن امواج تا دریافت آن‌ها، می‌توان فاصله بین سنسور و سطح مورد نظر را تعیین کرد.

زمان سپری شده (t) به فرمول زیر محاسبه می‌شود:

t = (2 × فاصله) / سرعت صوت در محیط

هنگامی که زمان سپری شده و سرعت صوت در محیط مشخص باشد، فاصله بین سنسور و سطح مورد نظر به‌راحتی قابل محاسبه است.

نصب و حذف این نوع سنسورهای آلتراسونیک آسان است و نیازی به تخلیه مخزن یا کشتی ندارد. یک مزیت دیگر این است که لرزش مافوق صوت سنسور ، تمیز کردن دائمی را تضمین می کند که به عنوان مثال از مسدود شدن سنسور به دلیل رسوبات گرد و غبار جلوگیری می کند. این سنسورها همچنین طیف وسیعی از اندازه گیری را ارائه می دهند که آنها را برای استفاده در بسیاری از برنامه ها مناسب می کند. 

 1. رنج دمائی
 2. فشار مخزن
 3. تعداد و نوع خروجی مورد نظر
 4. شرایط محیطی
 5. ارتفاع قابل اندازه گیری
 6. دقت تجهی

کاربردها

از این سطح سنج ها در صنایع مختلف کاربرد دارند. برخی از کاربردهای این سنسورها عبارتند از:

 1. اندازه‌گیری سطح سیالات در مخازن صنعتی مانند آب، روغن، شیمیایی‌ها و خوراک.
 2. کنترل سطح مواد جامد و پودری مانند غلات، سیمان و خاک.
 3. پایش سطح خطوط لوله‌ای و کانال‌های آبیاری.
 4. کاربردهای محیطی مانند اندازه‌گیری سطح آب در چاه‌ها و سدها.
 5. کاربردهای نظارتی و ایمنی مانند اندازه‌گیری سطح اشیاء در مسیر حرکت ربات‌ها و ماشین‌آلات.

سطح‌سنج‌های آلتراسونیک به دلیل بی‌تماس بودن، دقیق بودن و قابلیت کارکرد در محیط‌های سخت، در بسیاری از صنایع مورد توجه قرار گرفته‌اند.