ابزارانفارسیانگلیسی
تلگرام03136411197
اینستاگرام

اینورتور يا کنترل دور موتور
Invertor or Motor controller


درایو کنترل دورتجهيز يا گروهي از تجهيزاتي است که براي ايجاد يک رفتار تعريف شده در دور و وضعيت گردش موتور الکتريکي از آنها استفاده ميگردد . اينورتور يا موتور اينورتور با استفاده از يک مدار ديجيتال جريان متناوب به وجود مي‏آورد . در حقيقت يک اينورتور موتور داراي سوئيچهاي با سرعت بالائي است که ميتوانند در يک ثانيه هزاران بار قطع و وصل شوند .به کمک اين سيگنالهاي خاموش و روشن ميتوان موج الکتريکي به موتور فرستاد و با تغيير ميزان اين خاموش وروشن شدنها اينورتور ميتواند فرکانسهاي مختلفي ايجاد کند . اينورتور موتور که گاهي ، درايو کنترل دور يا درايو فرکانس متغير نيز ناميده ميشوند کاربرهاي فراوان در صنعت دارد.


کنترلر موتور ميتواند به صورت دستي يا اتوماتيک يک موتور را راه اندازي يا متوقف کند ، رو به جلو يا عقب (راست گرد چپ گرد ) حرکت دهد. و يا با سرعت و گشتاور تنظيم شده اي به حرکت در آورده و در مقابل اضافه بار و فالتها محافظت کند. دامنه استفاده از کنترلر موتور بسته به کاربردهاي مختلف از مصارف معمول نظير کامپيوتر ، ماشین فاکس ، سيستمهاي گرمايش و سرمايش تا مصارف صنعتي پيچيده مانند خطوط توليد روباتيک ميتواند باشد .
درايو ها در کاربردهاي مختلف مانند سیستمهای سروو يا کنترل کننده دور موتور با فیدبک در الکتروموتورهاي AC و DC استفاده ميگردد. درايوها دور موتور ميتوانند دور موتور را به صورت پيوسته از صفر تا چندين برابر دور نامي تغيير دهند. تنظيم دور در الکتروموتورها علاوه بر کاربردهاي فراوان در پروسه هاي صنعتي ، منجر به صرفه جوئي مصرف انرژي هم ميگردد. علاوه بر آن درايوها در راه اندازي موتور جريان شروع کار و استارت موتور از شبکه را به ميزان زيادي کاهش ميدهند. بطوريکه اين جريان خيلي کمتر از جريان اسمي موتور است.
درايوها ميتوانند موتور را بطور نرم و کاملا کنترل شده استارت و استپ نمايند. زمان استارت و استپ را ميتوان بدقت تنظيم نمود به صورتی که این زمان کسري از ثانيه و يا صدها دقيقه باشد.
امروزه کاربردهاي بسياري براي استفاده از درايو در صنعت اتوماسيون ميتوان نام برد از ماشينهاي CNC ، موتورهاي آسانسور ، نوار نقاله گرفته کنترل يک ولو
توانائي درايو در استارت و استپ نرم و کنترل دور موتور موجب کاهش قابل ملاحظه تنشهاي مکانيکي در کوپلينگها در تمامی ادوات دوار متصل به هم ميگردد.
در زير به دو نمونه از پر مصرف ترین انواع کنترلرهاي موتور اشاره گردیده است :
کنترل دور موتورهاي AC يا AC Variable frequency drives
کنترل دور موتورهاي DC يا DC motor speed or torque controls

سرو و درایو
    محصولات پر طرفدار
ترمومتر لیزری

ترمومتر لیزری آلمانی با ترموکوپل خارجی K ابزار 1725

لول سوئیچ پره ای

کنترلر سطح/ لول سوئیچ پره ای مواد جامد و پودری مدل 1872

ترمومتر دو لیزر

ترمومتر صنعتی دو لیزر ابزار1727

رکوردر دما ترموکوپل

رکوردر دما 12 کانال ترموکوپل ابزار 1189