ابزارانفارسیانگلیسی
تلگرام03136411197
اینستاگرام

گشتاورسنج
Torque meter

گشتاور سنج یا ترک مترگشتاور سنج یا ترکمتر برای اندازه گیری گشتاور سیستمهای دوار یا گردنده نظیر موتور ، گیربکس یا حتی درب بطری نوشابه و در کل مواردی که اندازه گیری نیروی وارد بر محور جسم دوار نیاز باشد مورد استفاده قرار میگرید. برای مثال در صورتی که درب بطری نوشابه با گشتاور بیش از استاندارد بسته گردد ، باز کردن به کمک دست مشکل و برای این منظور بایستی کارخانه های تولید نوشابه به ترک متر مجهز تا گشتاور مناسب برای پیچش درب بطری را تنظیم کنند. نظیر دیگر دستگاه های اندازه گیری گشتاور سنج میتواند به صورت دستی و یک نشاندهنده و یا با خروجی باشد که به آن ترانسمیتر یا ترانسدیوسر گشتاور گفته میشود باشند . به این نکته بایستی توجه کرد که گشتاورسنجی محورهای دوار و در حال حرکت یا دینامیک از گشتاور سنجی نمونه های ثابت و استاتیک به مراتب مشکل تر است . البته به یمن تکنولوژی های جدید (SAW sensors ) و استفاده از مدلهای ریموت این اندازه گیری به راحتی انجام میگیرد .

ترکمتر یا گشتاور سنج چیست

آچارهای گشتاور سنج یا ترکمتر های اغلب در کاربردهای نظیر صنعت خودرو استفاده می شوند و می توانند در کارهایی که مقدار معینی گشتاور روی پیچ یا مهره مورد نیاز است نیز استفاده شوند. دانستن نحوه کار این ابزارها و انتخاب ابزار مناسب برای جعبه ابزار شما می تواند بسیار مفید باشد.راهنمای زیر برای کمک به کاربران مبتدی و قدیمی در مقایسه انواع مختلف آچار گشتاور طراحی شده است. هنگامی که بدانید به کدام نوع نیاز دارید، پیدا کردن یک آچار گشتاور با کیفیت خوب برای افزودن به مجموعه خود ساده‌تر می‌شود.

ترکمتر چگونه کار میکند

گشتاور سنج دیجیتال/آنالوگ یا ترک رنچ برای اندازه گیری و اعمال مقدار گشتاور طراحی شده اند. این میزان ترک بر اساس طول دسته و مقدار نیروی اعمال شده متفاوت است. این آچارها از یکی از دو سیستم (سیستم فنر کالیبره شده یا انحراف شاخص) برای تشخیص میزان گشتاور اعمال شده استفاده می کنند و آن را روی یک گیچ یا صفحه نمایش منعکس می کنند.گشتاور بر حسب فوت بر پوند (ft-lb) در امپریال یا نیوتن متر (Nm) در متریک اندازه گیری می شود. مقدار مورد نظر را عموماً می توان با استفاده از مکانیزم تعبیه شده در دسته تنظیم کرد.در یک آچار نوع تقه ای معمولی، زمانی که گشتاور مناسب به دست آمد، مکانیزم یک صدای تقه یا کلیک شنیداری ایجاد می کند. حداکثر تنظیم برای آچار گشتاور معمولاً 200 یا 250 فوت پوند است.

انواع ترکمتر یا آچار گشتاور

ترکمتر یا آچار گشتاور سنج در حالی که به خودی خود یک نوع آچار است، در واقع پنج نوع اصلی آچار گشتاور یا ترکمتر موجود است که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. ایجاد تعادل بین این ویژگی ها برای مطابقت با نیازهای شخصی شما بخش مهمی از انتخاب ابزار مناسب است.

  1. ترکمتر تقه ای1-ترکمتر تقه ای

شاید محبوب‌ترین نوع آچار گشتاور موجود در جهان، آچار کلیکی یا تقه ای است که به این دلیل نامیده می‌شود که با رسیدن به مقدار مورد نظر گشتاور، صدای کلیک ایجاد می‌کند و شنیده می‌شود. این امر استفاده از آنها را فوق العاده آسان می کند.آچارهای کلیکی مدرن ارزان هستند و تقریباً به اندازه یک آچار عقربه ای دقیق هستند و آنها را به انتخابی عالی برای تمام سطوح مهارت تبدیل می کند. آچار گشتاور الکترونیکی یک نوع مدرن است که نمایشگر دیجیتالی را نیز ارائه می دهد.نکات منفی که در این نوع آچار گشتاور باید مورد توجه قرار گیرد. تقه یا صدای کلیک از سفت شدن بیش از حد جلوگیری نمی کند، زیرا همچنان می توانید آچار را بعد از آن بچرخانید.و باید بتوانید به محض شنیدن صدای کلیک متوقف شوید، توجه به این نکته میزان گشتاور بیش از حد را به حداقل می رساند .

شبیه به ترکمترهای تقه ای میتوان از مدلهای هرزگرد و کمر شکن یاد کرد .

هرزگرد Slipper type Torque Wrench

کمر شکن Break-Over Torque Wrench

این نوع از آچار طوری طراحی شده است که بتواند انواع مختلف اتصالات را محکم کند. این آچارها رسیدن به میزان گشتاور مناسب را با خم شدن از ناحیۀ لولای شان به کاربر اطلاع می دهند. به این دلیل است که به آن ها کمرشکن گفته می شود. اندازۀ کوچک آن ها کار در فضاهای تنگ را ممکن می کند.

  1. ترکمتر عقربه ای2- نوع شاهینی

این ترکمتر با ظاهری عجیب از یک میله بلند که به عنوان شاهین نظیر ترازو به سر وصل شده و همچنین از پوشش روی دسته زیر آن استفاده می کند. این دسته طوری طراحی شده است که با افزایش مقدار گشتاور کمی خم شود و باعث جابجایی ترازو در زیر شاهین می شود. خواندن این ابزار شبیه به استفاده از یک ترازو وزن معمولی است، با موقعیت شاهین روی ترازو میزان گشتاور اعمال شده در حال حاضر را نشان می دهد. آچارهای گشتاور سبک شاهینی ای ساده ترین طراحی هستند و از فیزیک برای ارائه خوانش های بسیار دقیق استفاده می کنند. آنها به کمترین میزان نگهداری نیاز دارند و بیشترین طول عمر را دارند. به همین دلیل، معمولاً از آنها برای کمک به کالیبراسیون ابزارهای دیگر استفاده می‌شود. متأسفانه، خواندن آنها دشوارتر و راحت‌تر از آچارهای تقه ای مدرن هستند، که آنها را برای مبتدیان انتخاب ضعیفی می‌کند. توجه داشته باشید که یک انتخاب مناسب بهتر از نوع شاهینی ، نوع ساعتی مناسب است. این نسخه از صفحه نمایشگر برای نشان دادن گشتاور استفاده می کند و به دلیل صفحه نمایش ساده تر، استفاده از آن بسیار آسان تر است.

  1. ترکمتر دیجیتال3- نوع دیجیتال

ترکمتر دیجیتال از پیش کالیبره شده برای خواندن دقیق تر، انتخابی عالی برای راحتی و کارایی هستند. بسیاری از مدل‌ها به شما اجازه می‌دهند چندین تنظیمات گشتاور را از پیش تعیین کنید یا می‌توانند یک تنظیم را در استفاده‌های متعدد در حافظه ثب کنند.هنگامی که به اندازه‌گیری گشتاور هدف خود (یا هشدار ثانویه پیش اندازه‌گیری) رسیدید، آچار با وزوز، بوق، لرزش یا نور (یا همه موارد بالا) شما را مطلع می‌کند. بیشتر آچارهای گشتاور دیجیتال دارای سیستم اطلاع رسانی خوبی هستند تا از تنظیمات گشتاور مورد نظر خود عبور نکنید.متأسفانه، اینها گران‌ترین نوع آچار گشتاور هستند، که باعث می‌شود برای افراد معمولی جذابیت کمتری داشته باشند. علاوه بر این، آنها به باتری نیاز دارند و برخی از مدل‌ها از شما می‌خواهند تنظیمات را صفر کنید یا ممکن است به مرور زمان کالیبراسیون را از دست بدهید، که لازم است گاهی اوقات آنها را بازنشانی کنید تا دقت را به دست آورید.

  1. ترکمتر عقربه ای ساعتی4- نوع عقربه ای یا ساعتی

در این مدل ترکمتر گشتاور روی یک صفحه ساعتی به صورت مکانیکی نمایش داده می شود. بیشتر به عنوان یک ابزار کنترل کیفیت برای بررسی یا صحت میزان گشتاور استفاده می شود. آنها همچنین ممکن است برای ممیزی، تأیید، یا آزمایش میزان گشتاور در اتصالات برای استفاده شوند. این ابزار با اندازه گیری گشتاور پایانی اعمال شده بر روی یک مهره یا پیچ با استفاده از یک اشاره گر حافظه دار، دقت بالایی را ارائه می دهد.گران و در عین حال بسیار دقیق.

  1. ترکمتر جقجقه ای5-ترکمتر جقجقه ای رد کن یا هرزگرد

یک ترکمتر لغزنده علی رغم سادگی مکانیزم ، موثر است در عین حال یافتن میزان گشتاور به کمک آن دشوار است، طوری طراحی شده است که با رسیدن به گشتاور مورد نظر، چسبندگی خود را از دست بدهد. مزیت این مدل این است که خطرات گشتاور بیش از حد بر مهره یا پیچ را حذف می کند و در عین حال ابزاری ارزان و بادوام را فراهم می کند. دندان های سر آن تعیین می کنند که نقطه لغزش چه گشتاوری رخ خواهد داد.متأسفانه، شما نمی توانید گشتاور فعلی را با این نوع ابزار نظارت کنید، و آنها به ندرت گشتاور بیش از 100 نیوتن متر را کنترل می کنند، که آنها را به انتخاب ضعیفی برای کاربردهای با گشتاور بالا تبدیل می کند. به همین دلیل، آچارهای گشتاور لغزنده اغلب برای خرید ابزار خودرو نادیده گرفته می شوند.

  1. ترکمتر دو شاخص6- Split Beam Torque Wrench

تورکمتر تقسیم شده (split beam torque wrench) یک ابزار است که برای سفت کردن پیچ‌ها و مهره‌ها استفاده می‌شود. برخلاف سایر انواع ترکمترها مدل تقسیم شده از مکانیزم منحصر به فردی استفاده می‌کنند که به کاربران امکان می‌دهد مقادیر تورک را در یک مقیاس جداگانه به جای مقیاس اصلی برای سفت کردن خواند. این ویژگی هنگام دستیابی به مقدار تورک مورد نظر، صدای کلیک قوی ایجاد می‌کند و در مفصل تقسیم می‌شود، که امکان انتقال دقیق مقدار تورک را بدون توجه به زاویه یا موقعیت ابزار را فراهم می‌کند .
شما می‌توانید مدلهای مختلفی از آچار گشتار با دقت متنوعی را پیدا کنید، با این حال، ترکمترهای الکترونیکی معمولاً دقیق‌ترین هستند، اما قیمت آنها قابل ملاحظه‌تر است نسبت به ترکمتر تقسیم شده. به همین دلیل، ترکمتر تقسیم شده راهی مقرون به صرفه برای به دست آوردن نتایج دقیق در پروژه‌ها هستند. ترکمتر تقسیم شده Olsa Tools با دقت ± 4٪ CW DIN ISO تایید شده و برای محیط‌های سنگین و حرفه‌ای طراحی شده است.

 

7-Hydraulic Torque Wrench

این نوع معمولاً در محیط های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این آچار ها طوری طراحی شده اند که با استفاده از نیروی هیدرولیک به میزان گشتاور مورد نیاز برسند.

8-Pneumatic Torque wrenches

ترکمتر بادی شامل یک جعبه دنده است که به یک موتور بادی متصل شده است. در انتهای جعبه دنده وسیله ای مورد استفاده قرار می گیرد که با عکس العمل در مقابل گشتاور آن را جذب می کند و به کاربر امکان می دهد که آسان تر از آن استفاده کند. گشتاور خروجی با کنترل فشار هوا تنظیم می شود. این آچار لرزش بسیار کم و دقت بالایی دارد.

آچار ترکمتر بادی گاهی اوقات با آچار های ضربه ای معمولی، به دلیل شباهت ظاهری شان، اشتباه گرفته می شود. آچار ترکمتر بادی با استفاده از چرخ دنده ها کار می کند و مانند آچار ضربه ای حرکت ضربه ای ندارد.

 

خلاصه

گشتاور سنج اکترونیکی یا دیجیتال به عنوان آچار و گشتاور سنج و ترک رنچ نیز نامیده میشود ، از سنسورهای استرین گیج برای اندازه گیری مقدار گشتاور استفاده میکند و سیگنال خروجی سنسور استرین گیج به کمک قسمت الکترونیکی به نمایشگری دیجیتال متصل به دسته برای نمایش مقادیر نیوتن بر متر و نیروی وارد شده بر پیش به کار میرود . نسل جدید آچار ترکمتر دیجیتال قادر به ذخیره سازی مقادیر و امکان ارسال اطلاعات از کابل به کامپیوتر میباشند .

آچارهای گشتاور اغلب در کاربردهای خودرو استفاده می شوند، اما می توانند در کارهایی که مقدار معینی گشتاور روی پیچ یا مهره مورد نیاز است نیز استفاده شوند. دانستن نحوه کار این ابزارها و انتخاب ابزار مناسب برای جعبه ابزار شما می تواند بسیار مفیدی باشد.این مقاله برای کمک به کاربران مبتدی و قدیمی در مقایسه انواع مختلف آچار گشتاور طراحی شده است. هنگامی که بدانید به کدام نوع نیاز دارید، پیدا کردن یک آچار گشتاور با کیفیت خوب برای افزودن به مجموعه خود ساده‌تر می‌شود.

ترکمتر دیجیتال

برای خرید گشتاور سنج بایستی به موارد زیر توجه نمود :

 

  1. رنج گشتاور سنجی و نیوتن بر متر مورد لزوم
  2. دقت اندازه گیری گشتاور
  3. آنالوگ یا دیجتال بودن گشتاور سنج یا ترک متر
  4. امکان ارسال سیگنال خروجی برای گشتاور سنج