ابزارانفارسیانگلیسی
تلگرام03136411197
اینستاگرام

برو سکوپ چیست
What is Borescope

بروسکوپ یا بوراسکوپ چیست

بور اسکوپبروسکوپ صنعتی یک نوع دستگاه بررسی‌گر تصویری است که در صنایع مختلف برای بررسی و بررسی دقیق قطعات و ساختارهای داخلی استفاده می‌شود. این دستگاه از یک لوله بلند و باریک با یک دوربین و سیستم نورپردازی در انتها تشکیل شده است. بروسکوپ‌های صنعتی به مهندسان و تکنسین‌ها کمک می‌کنند تا در صنایع مختلف مانند تولید، تعمیر و نگهداری، به طور دقیق و دقیقتر بر روی قطعات کار کنند.


در تستهای غیر مخرب و چشمی یا بصری بوراسکوپ ابزار اپتیکی یا نوری است که شامل یک لوله صلب یا قابل انعطاف با یک قسمت شامل عدسی چشمی برای رویت اجسام در مکانهای غیر قابل دستیابی و یک قسمت انتهائی شامل عدسی شیئی در طرف دیگر است، دو عدسی به کمک یک سیستم نوری شامل منبع نور و جداره های فیبر نوری به یکدیگر مرتبط میشوند تا شخص دیدن اجسام غیر قابل دسترس میسر گردد . در مدلهای پیشرفت شما امکان دیدن تصاویر بر روی مانیتور به صورت ویدئوی را خواهید داشت چیزی شبیه آندوسکوپی در علم پزشکی .

مکانیزم بور اسکوپ

کاربردها

بوراسکوپ در بازرسی فنی در جایی که دسترسی به آن ممکن است نیاز به خرابی داشته باشد و یا وقت گیر باشد مورد استفاده قرار میگیرد و برای دیدن نقص و عیوب مورد در صنایع مختلف گاز و پتروشمی و هوایی مورد استفاده قرار میگرید .بوراسکوپ ها برای مثال در بازرسی بصری موتورهای هواپیما، توربین های گاز صنعتی توربین های بخار آبی، توربین های بخار، موتورهای دیزلی و موتورهای خودرو و کامیون مورد استفاده قرار می گیرند و در تعمیرو نگهداری، توربین های گاز میتواند از تعمیرات غیر ضروری جلوگیری کند که ممکن است برای توربین های بزرگ بسیار پر هزینه باشد. آنها همچنین در تولید قطعات ماشینکاری یا ریخته گری مورد استفاده قرار می گیرند تا سطوح حیاتی داخلی را قبل از پایان و یا کامل شدن سوراخ ها بررسی کنند. سایر کاربردهای رایج شامل موارد کاربرد قانونی در اجرای قانون و بازرسی ساختمان و همچنین درقانون ممنوعیت اسلحه برای بررسی حفرهای داخلی جاسازی شده و ... میتوان نام برد .

ویژگیهای بروسکوپ صنعتی

بروسکوپ‌های صنعتی معمولاً دارای ویژگی‌های زیر هستند:

  1. قابلیت انعطاف پذیری: بروسکوپ‌های صنعتی معمولاً دارای لوله انعطاف‌پذیر هستند که به کاربر امکان می‌دهد به طور آسان وارد مناطق سخت‌تر رسید و قطعات را بررسی کند.

  2. دقت بالا: با استفاده از دوربین‌های با کیفیت و سیستم نورپردازی مناسب، بروسکوپ‌های صنعتی تصاویر با دقت بالا از قطعات و ساختارهای داخلی را ارائه می‌دهند.

  3. قابلیت ضبط تصاویر و ویدئو: بسیاری از بروسکوپ‌های صنعتی امکان ضبط تصاویر و ویدئوها را دارند، که به کاربران امکان می‌دهد به طور دقیق تصاویر را ثبت و بررسی کنند و در صورت لزوم با دیگران به اشتراک بگذارند.

  4. مقاومت در برابر شرایط سخت: بروسکوپ‌های صنعتی معمولاً مقاومت بالایی در برابر شرایط سخت مانند گرد و غبار، رطوبت و شوک مکانیکی دارند. این ویژگی‌ها به آنها امکان استفاده در محیط‌های صنعتی سخت را می‌دهد.

بروسکوپ‌های صنعتی در صنایع مختلفی مانند خودروسازی، هواپیماسازی، الکترونیک، نفت و گاز، تولید و تعمیرات صنعتی، معدن، بازرسی ساختمانی و غیره استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها به مهندسان و تکنسین‌ها کمک می‌کنند تا قطعات را بررسی کنند، مشکلات را تشخیص دهند، کنترل کیفیت را انجام دهند و عملیات تعمیر و نگهداری را تسهیل کنند. با استفاده از بروسکوپ‌های صنعتی، می‌توان عیوب، خرابی‌ها، ترک‌ها، رسوبات، تغییرات ساختاری و سایر مشکلات را در قطعات مورد بررسی تشخیص داد و بهبود‌های لازم را اعمال کرد.

استفاده از بروسکوپ‌های صنعتی نیازمند آموزش و تسلط به این دستگاه‌ها است. علاوه بر این، انتخاب مناسب بروسکوپ براساس نیازهای بررسی و محیط کار نیز اهمیت دارد.

انواع بروسکوپ

بروسکوپ فلاکسیبل یا انعطاف پذیر
از دسته ای از فیبرهای نوری برای تقسیم تصویر به پیکسل تشکیل شده است که fibroscope فیبرسکوپ هم نامیده میشود و می تواند برای دسترسی به حفره هایی که در اطراف خمیدگی ها قرار دارند برای مثال یک اتاق احتراق یا "مشعل بخار" و به منظور مشاهده وضعیت ورودی هوا فشرده، تیغه توربین و پکینگ جداسازی قطعات موتورمورد استفاده قرار گیرد.
کیفیت بوراسکوپهای فلاکسیبل در بین مدل های مختلف بسته به تعداد فیبرهای نور و ساخت و ساز مورد استفاده در آنها بسیار متفاوت است .برخی از بروسکوپ های بالا پایان یک "شبکه تصویری" را در تصوير تصوير ارائه می دهند تا در ارزيابی اندازه هر منطقه موثر باشند. برای borescopes انعطاف پذیر، اجزای مکانیزم مفصل، دامنه و رنج کارکرد ، میدان و زاویه دید لنز هدف نیز مهم هستند. رنج عملکرد بوراسکوپها با حداقل مقدار 10،000 پیکسل است در حالی که بهترین تصاویر با تعداد بیشتری از الیاف در محدوده 15،000 تا 22،000 برای بروسکوپ قطر بزرگ میتواند باشد. توانایی کنترل نور در انتهای لوله اجازه می دهد تا کاربر برسکوپ تنظیماتی را انجام دهد که می تواند تا حد زیادی وضوح ویدئو یا تصاویر ثابت را بهبود بخشد.

 

ویدئو بورسکوپ

بور اسکوپ ویدئوئی
یک بورسكوپ ویدئوئی یا "دوربین بازرسی" شبیه به بوراسکوپ انعطاف پذیر است ، ولی از یک دوربین ویدئویی مینیاتوری در انتهای لوله انعطاف پذیر استفاده می كند.

انتهای لوله تزریق شامل یک نور می شود که امکان ضبط ویدئو یا عکس های را از قسمتهای دو از دسترس درون تجهیزات، موتورها و دیگر فضاهای تاریک را فراهم می کند. به عنوان یک ابزار برای بازرسی از راه دور ، توانایی ضبط ویدیو یا تصاویر ساکن برای بازرسی های بعدی امکان بسیار مناسبی است. صفحه نمایش تعبیه شده در دسته به عنوان نمایشگر دوربین میباشد و موقعیت و وضعیت سوژه قابل مشاهده را می توان از طریق کنترل جوی استیک یا کنترل های مشابه تغییر داد.

با توجه به پیچیدگی های موجبر نوری و امکان کار مشابه با کابل الکتریکی ارزان میتواند جایگزین مناسبی برای مدلهای فیبر نوری باشد .بروسکوپ ویدئو می تواند بسیار ارزان تر و با وضوح بالقوه بهتر (بسته به مشخصات دوربین) باشد. هزینه های بروسکوپ ویدیو بالا می تواند بین 8000 تا 50000 دلار بسته به سازنده، گزینه ها و مشخصات آن باشد.
با استفاده از باتری های قابل شارژ، با استفاده از صفحه نمایش 3 اینچی با رزولوشن 320 × 240 پیکسل و یا بهتر، از سال حدود 2012 از چندین تولید کننده برای قیمت های بین 100 تا 400 دلار برای برخی از کاربردها استفاده می شود. در بسیاری از این مدل ها، دوربین فیلمبرداری و لوله انعطاف پذیر است. مدل های بعد ارائه ویژگی های پیشرفته مانند هزینه های پایین تر، وضوح بهتر یا جایگزینی صفحه نمایش داخلی با اتصال کامپیوتر، مانند کابل USB. مدل های برای سرگرمی این نوع در حال حاضر در حدود 10 دلار در دسترس هستند.

 

بوراسکوپ غیر قابل انعطاف

بور اسکوپ غیر قابل انعطاف
بورسکوپ غیر قابل انعطاف یا ریجید شبیه به فیبر کربن است، اما به طور کلی یک تصویر برتر را با هزینه پایین تر نسبت به یک بورسکوپ انعطاف پذیر ارائه می دهد. البته بورسکوپهای ریجید محدودیتی دارند که دسترسی و آنچه مشاهده میشود باید در یک خط مستقیم باشد . بنابراین، بورسکوپ صاف به کارهای خاصی نظیر بازرسی سیلندرهای خودرو، انژکتورهای سوخت و اجسام هیدرولیکی، و اسلحه سازی مناسب است.
معیار انتخاب یک بوروسکوپ معمولا وضوح و دسترسی تصویر است. برای ابزارهای مشابه با کیفیت، بزرگترین بورسكوپ غیر قابل انعطاف كه به سوراخ مناسب می رسد، بهترین تصویر را می دهد. سیستم های نوری در برسکوپ های غیر قابل انعطاف و سخت می توانند از 3 نوع اصلی باشند: لنزهای لنزهای هارولد هاپکینز، دوبلت های آکروماتیک و لنزهای شاخص گرادیان. برای borescopes با قطر بزرگ (بیش از 12mm)، مدلهای آکروماتیک به خوبی کار می کنند، اما به عنوان قطر لوله برسکوپ کوچکتر می شود، لنزهای میله ای Hopkins و طرح های لنز ستاره گرادیان تصاویر بهتر ارائه می کنند. برای ریزپردازنده های بسیار کوچک غیر قابل انعطاف (کمتر از 3 میلی متر)، رله لنز شاخص گرادیان بهتر است

بور اسکوپ پزشکی

بروسکوپ پزشکی نیز از انواع این دستگاه است که برای بررسی‌گر تصویر و تشخیص مشکلات و بیماری‌ها در داخل بدن استفاده می‌شود. این دستگاه از یک لوله بلند و نازک تشکیل شده است که در انتهای آن دارای یک دوربین و سیستم نورپردازی است. به کمک بروسکوپ، پزشکان و جراحان قادرند با دقت و امنیت بیشتر، تصاویر ویدئویی و عکس‌هایی از داخل ساختارهای بدن بدست آورند و بتوانند تشخیص دقیق‌تری را برای بیماران ارائه دهند.

بروسکوپ‌ها در انواع مختلفی و برای استفاده در مناطق مختلف بدن طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، بروسکوپ‌های گوارشی به منظور بررسی دستگاه گوارش، مثل معده و روده‌ها، استفاده می‌شوند. بروسکوپ‌های عروقی برای بررسی عروق خونی و عروق قلبی استفاده می‌شوند. همچنین، بروسکوپ‌های مفصلی برای بررسی و تشخیص مشکلات مفاصل و بروسکوپ‌های اندوسکوپی برای بررسی ساختارهای داخلی بدن، مانند جراحی‌های نازایی و بررسی سیستم تناسلی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بروسکوپ‌ها امکاناتی را فراهم می‌کنند که قبلاً باز نبوده است. آنها به پزشکان اجازه می‌دهند تا لبه‌ها، بافت‌ها، عروق، توده‌ها و سایر تغییرات را در داخل بدن مشاهده کنند و در صورت لزوم، نمونه‌برداری یا انجام روش‌های درمانی مستقیماً از طریق بروسکوپ انجام دهند.

استفاده از بروسکوپ‌ها در تشخیص و درمان بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات پزشکی بسیار مفید است و امکان مشاهده و دسترسی به مناطق دشوارتر بدن را فراهم می‌کند. با این حال، استفاده از بروسکوپ‌ها نیازمند مهارت و تخصص پزشکان و کادر درمانی است و باید توسط افراد مجرب و آموزش‌دیده انجام شود

    محصولات پر طرفدار
ترمومتر لیزری

ترمومتر لیزری آلمانی با ترموکوپل خارجی K ابزار 1725

لول سوئیچ پره ای

کنترلر سطح/ لول سوئیچ پره ای مواد جامد و پودری مدل 1872

ترمومتر دو لیزر

ترمومتر صنعتی دو لیزر ابزار1727

رکوردر دما ترموکوپل

رکوردر دما 12 کانال ترموکوپل ابزار 1189