ابزارانفارسیانگلیسی
تلگرام03136411197
اینستاگرام

صوت سنج
Sound Meter

صوت سنج یا صدا سنج را به مجموعه تجیهزاتی میتوان اطلاق کرد برای اندازه گیری و ثبت پارامترهای مختلف صوت نظیر شدت صوت ، تنین و تون که همان مقدار فرکانس یا زیر بم بودن صوت است استفاده میگردد .گوش انسان قادر به شنیدن 20 تا 20000 هرتز یک موج صوتی میباشد . در واقع به صورت طبیعی گوش انسان میتواند در دسی بل های معمول، مطابق شکل زیر، شنوایی داشته باشد.صحبت عادي 60 دسي‌بل است (هر دسي‌بل يك دهم بل است) و وقتی که یک هواپیمای جت دیوار صوتی را میشکند 120دسي‌بل است. قابل ذکر است که 140 دسی بل تراز فشار صوتی است که آن را آستانه دردناکی می نامیم. یعنی در معرض قرارگرفتن با این فشار صوت، موجب درد در گوش انسان خواهد شد.

شدت صوت يكي از خصوصيات فيزيكي صوت است. هر چه شدت صوت بيشتر باشد، انرژي‌اي كه به گوش ما مي‌رسد، بيشتر مي‌شود و ما صدا را بلند‌تر حس مي‌كنيم.شدت صوت بنا به تعريف برابر انرژي صوتي است كه در واحد زمان به واحد سطح عمود بر راستاي انتشار مي‌رسد.

براي بررسي شدت صوت نسبت به شدت مبناويا مقايسه شدت دو صوت از تراز شدت صوت استفاده مي‌كنند. تراز شدت صوت همان درك انسان از بلندي و آهستگي يك صوت است، كه به شكل لگاريتم شدت صوت نسبت به شدت مبنا در پايه 10 سنجيده مي‌شود و آن رابانشان داده و با واحدي به نام بل(B)مي‌سنجيم كه به افتخار الكساندر گراهام بل مخترع تلفن نامگذاري شده است.

صوت و محیط

شدت صوت سنجشدت صوت يا صوت سنج سطح Sound Level Meter معمولاً در محيطهائي که آلودگي صوتي دارند و براي نمايش شدت صوت در محيط پيرامون مورد استفاده قرار ميگيرد . بلند يا آرام؛ تن صداي بالا، تن صداي پايين يا هر پهناي باندي؛ متناوب يا مداوم.
از آن براي اندازه گيري سطوح صدايي در کارخانجات، مدارس، ادارات و هواپيماها و يا براي بررسي خواص صوتي تأسيسات استاديوها، تالارهاي سخنراني و آمفي تئاترها استفاده مي شود.
در مدلهاي شدت صوت سنج آنالوگ يک عقربه بزرگ به منظور سنجش سريع صدا در هر محيطي تعبيه شده است. در مدلهاي ديجيتال سنسوري نظير ميکروفن در دستگاه تعبيه شده است .