ابزار دقيق » ترموکوپل » ترموکوپل صنعتی
ترموکوپل صنعتی
Industrial Thermocouple

انواع ترموکوپلترموکوپلهای صنعتی که شامل انواع ترموکوپل غلاف دار و فلنجی میباشد که با غلافهای فلزی و یا سرامیکی و ترمینال هد متناسب با شرایط محیط نصب و جنس و نوع مغزی یا ایزولاتور و همچنین سایز فلنچ یا دنده ، طول ایمرشن یا قسمت آتش خور و طول لگ یا lag length که فاصله بین محل اتصال که دنده یا فلنج است تا کلگی یا ترمینال هد برای اندازه گیری دما در محیطهای صنعتی طراحی گردیده اند و میتوان به دسته های زیر تقسیم نمود . برای سفارش این ترموکوپل ها بایستی با توجه نوع و ابعاد مورد نظر نسبت به تهیه آنها اقدام نمود .

ترموکوپل سرامیکی یا سرامیک تیوب که بیشتر برای مواد با دمای بالا مورد استفاده قرار میگیرد و میتواند ازترموکوپل سرامیکی سرامیک آلسینت یا پیتوگراس تولید گردد و معمولا با سنسور های ترموکوپل نوع R و S و B طراحی میگردد . این ترموکوپل ها به صورت فلنچی یا دنده ای و یا بدون اتصال بسته به سفارش مشتری ساخته میشود .

ترموکوپل متال تیوب که دارای غلاف بیرونی فلزی و ایزولاتور داخلی سرامیکی طراحی میگردند و بیشتر با ترموکوپل متال تیوبترموکوپل های نوع K و J و E مورد استفاده قرار میگریند . برای اتصال نیز نظیر ترموکوپل های سرامیکی ساخت متواند با اتصالهای فلنجی و دنده ای و یا بدون اتصال باشد .

ترموکوپل فلاکسیبلترموکوپل MIMS یا Mineral Insulated Metal Sheath که به دلیل قابل انعطاف بودن به ترموکوپل فلاکسیبل هم شناخته میشوند و معمولا از جنس غلاف اینکونل Inconel و یا استیل سنسورهای تیپ K و J که با اکسید منیزیم MGO از غلاف ایزوله شده اند ساخته میگردد. این ترموکوپلها به صورت سوکتی و یا در مغزی ترموپلهای متال تیوب و یا به صورت متری و با اتصال سیم موجود میباشد .ترموکوپل فلاکسیبل

انواع اتصال سنسور ترموکوپل معمولا در مدلهای زیر ارائه میگردند :

در انتخاب ترموکوپل و سفارش ساخت باید به مدل و یا شکل جوش دو سر سیمهای ترموکوپل و محل قرار گرفتانواع اتصال سر ترموکوپلن آن هم مورد نظر قرار گیرد با توجه به شکل در صورتی که جانکشن یا محل اتصال از غلاف جدا باشد به Ungrounded و در صورت چسبیدن به آن Grounded گفته میشود ، همچنین در صورت باز بودن اتصال به صورتی که در مستقیما در معرض محیط دمائی قرار گیرد که باعث عکس العمل سریع تر ترموکوپل میشود به آن Exposed گفته میشود .

ترموکوپل فلنجیترموکوپل با اتصال فلنچی که برای نصب بر روی فلنچ میباشد و برای سفارش و ساخت با سایز فلنج بر اساس اینچ و یا DN بر اساس میلیمتر و فشار نامی بر اساس کلاس فلنچ و یا PN مشخص میشود و همچینین استانداردهای مختلفی نظیر ANSI و .... میتوان برای ساخت آن اقدام نمود .

ترموکوپل دنده ایترموکوپل با اتصال دنده ای که میتواند به صورت دنده جوشی و یا دنده قابل تنظیم یا Adjustable باشد و با سایز و مشخصات دنده سفارش داده میشود .

ترموکوپل بایونتترموکوپل با اتصال بایونت که مطابق شکل معمولا برای مدلهای سیمی و رنجهای دمائی کم به کمک یه فنر بارگزاری میگردد .

برای ساخت ترموکوپل علاوه بر پوشش بیرونی نیاز به ایزولاتور های سرامیکی درونی و یا استفاده از ترموکوپلهای MIMS در داخل تیوب اصلی است که جنس مواد بکار رفته در آن در طول عمر ترموکوپل تأثیر گذار است و با توجه به دما و شرایط شوک دمائی از مواد مختلف استفاده میگردد .در شکل زیر از غلاف فلزی اینکونل و غلاف سرامیکی پیتوگراس و ترموکوپل با غلاف استیل و پودر MGO برای ایزوله استفاده گردیده است .

غلاف درونی ترموکوپل

در عین حال برای مواد با دمای بالاتر از محافظ سرامیکی آلسینت استفاده میگردد .

ترموکوپل با پوشش آلسینت

محصولات پر طرفدار

ترمومتر لیزری

ترمومتر لیزری آلمانی با ترموکوپل خارجی K ابزار 1725

لول سوئیچ پره ای

کنترلر سطح/ لول سوئیچ پره ای مواد جامد و پودری مدل 1872

ترمومتر دو لیزر

ترمومتر صنعتی دو لیزر ابزار1727

رکوردر دما ترموکوپل

رکوردر دما 12 کانال ترموکوپل ابزار 1189